cO MOŻESZ ZOBACZYĆ

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Podziemna Trasa Turystyczna Projekt Arado Ziemia kamienno-górska

Niezwykła trasa turystyczna, która prowadzi przez podziemne tunele i schrony, drążone w czasie drugiej wojny światowej na terenie Kamiennej Góry.

Pocysterskie Opactwo

Kompleks zabytków światowej klasy nazywany Europejską Perłą Baroku. Niezwykła historia ukryta w murach dawnego opactwa sprowadza do siebie ponad 200 tys. turystów rocznie.

Domy Tkaczy ziemia kamienno-górka

Doskonale zachowany kompleks drewnianych domów, znany również jako Dwunastu Apostołów. Unikalny w skali Europy zabytek przyciąga turystów odwiedzających Dolny Śląsk.

Diabelska Maczuga

Położona na otwartej przestrzeni ogromna skała wzbudza zainteresowanie turystów. Z uwagi na krążące w tej okolicy legendy, nazywana jest Diabelską Maczugą, czy też Czarcią Maczugą.

Kolorowe jeziorka

Błękitne, Żółte, Purpurowe i Zielone mają rzeczywiście wskazane w nazwach kolory. Na ich niesamowite zabarwienie mają wpływ związki chemiczne zawarte w wodzie.

głazy krasnoludków

Zespół bogato urzeźbionych skał, osiągających wysokość od 3 do 17 metrów. Wiek formacji skalnej szacuje się na około 80 milionów lat. Wyjątkowe miejsce rozbudza wyobraźnię odwiedzających.

Spękane Skały

Ponad 100 naturalnych dróg wspinaczkowych, które wytyczono z troską o okoliczny krajobraz i przyrodę. Każdy wspinacz znajdzie tutaj coś dla siebie.

Zadziarna

Najwyższy szczyt Bramy Lubawskiej, rozdzielającej Sudety Zachodnie od Środkowych. Roztacza się stąd widowiskowa panorama – jeden z najpiękniejszych widoków w Sudetach.

Krucza skała

Miejsce przyciąga miłośników górskich wędrówek, a także atrakcji przyrodniczych i geologicznych. Uroku temu miejscu dodaje zróżnicowana roślinność.

Muzeum Tkaczy Kamienna Góra

Doskonale zaaranżowana ekspozycja prezentuje rozmaite urządzenia tkackie, stroje mieszczańskie, meble ludowe oraz sprzęt gospodarstwa domowego.

Pałac ciechanowice

Jednym z obiektów znajdujących się na tym urzekającym obszarze jest pałac w Ciechanowicach – piękny zabytek, który swoją metrykę wywodzi z XVI wieku.

Ratucz miejski Kamienna góra

Okazała budowla, wzniesiona w stylu renesansowym od początku powstania jest obiektem użyteczności publicznej. Przyciąga turystów ze względu na ciekawe rozwiązania architektoniczne i artystyczne.

Kaplice nagórniki

Kapliczka maryjna w Nagórniku wybudowana została w 2016 roku tuż obok studni, to ciekawy punkt odpoczynku dla pieszych i rowerowych wycieczek.

Antonówka - Podziemia, które nie istnieją

Zwiedzanie możliwe za wcześniejszą rezerwacją pod numerem

Wieża widokowa w Pastewnikach

Najwyższy szczyt Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich. Jest to
idealne miejsce na wędrówki z dala od zgiełku, jaki panuje na masowo uczęszczanych szlakach.

Ratucz miejski Kamienna góra

Główny plac miasta, otoczony przez piękne barokowe kamienice, wytyczony został na planie prostokąta. Zabytkowa zabudowa rynku pochodzi z okresu XIV-XVIII wieku.

Pawilon na wodzie

Jedyny w swoim rodzaju drewniany obiekt znajdujący się na źródle wód zdrowotnych. Zwiedzając drewniany zabytek, dostrzec można wiele symbolicznych znaczeń.

Epitafia Marciszów

Charakterystyczna budowla, otoczona kamiennym murem po dawnym cmentarzu, znajdująca się w centralnym punkcie miejscowości

Budynek dawnych zakładów przemysłowych Grünfelda jest jedynym na Dolnym Śląsku przykładem zastosowania architektury pałacowej w budownictwie przemysłowym.

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze to dawny ewangelicki Kościół Łaski – jeden z 6 wzniesionych na terenie Dolnego Śląska.

Najstarszy kościół w Kamiennej Górze zbudowany został w stylu gotyckim.
Jest to znakomity przykład późnośredniowiecznego kościoła w układzie halowym.

Powstały na przestrzeni wieków piękny pałac – dawna architektoniczna perła Dolnego Śląska – przetrwał do dzisiaj jedynie w szczątkowej formie.

Imponująca budowla Centrum Kultury w Kamiennej Górze przyciąga pięknem architektonicznych rozwiązań i ciekawą historią

Pasjonujemy się historią naszego regionu. Dlatego wiemy, że za każdą miejscowością – nawet najmniejszą – kryje się wspaniała historia, która jest ciekawa i warta odkrycia.

Przełęcz Pojednania położona jest w masywie Trójgarbu i Krąglaka, w Górach Wałbrzyskich. Jest to miejsce atrakcyjne turystycznie ze względu na piękny krajobraz i ciekawą historię.

Uroczy kościół znajdujący się na wzgórzu Św. Anny w Krzeszowie, oddalony ok. 2 km od kompleksu Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie.

Bezcenne zabytki sięgające czasów średniowiecza. Krzyże pokutne mające różne rozmiary i kształty to pamiątka dawnej jurysdykcji.

Służył do wymierzania najdotkliwszych kar. Unikalny pręgierz znajduje się przy południowej części murów Pocysterskiego Opactwa. Zabytek zachował się w doskonałym stanie

Wyjątkowy zabytek w doskonałym stanie przetrwał próbę czasu. Na ten niezwykły pomnik, przypominający dawny porządek prawny, składa się stół oraz siedzenia.

Zabytek prezentuje niezwykłe walory artystyczne. Uwagę przykuwają wyrzeźbione z niewątpliwym artyzmem sylwetki oraz misterne zdobienia.

Najstarsza i druga co do wielkości kalwaria na terenie Dolnego Śląska. Unikalne kapliczki rozmieszczone są na odcinku 5 km w otoczeniu krajobrazów kotliny krzeszowskiej

Przełęcz Rędzińska to idealne miejsce dla miłośników turystycznych wypraw. Wybierając trasę przejścia, można poznać atrakcje turystyczne dostępne po drodze.

Wzniesiony na początku XIX wieku, Pałac w Pisarzowicach należy do najlepiej zachowanych kompleksów pałacowo-parkowych w regionie.

Do najcenniejszych zabytków regionu należy położony w Szarocinie kompleks parkowo-pałacowy. Obecnie mieści się tutaj Dom Pomocy Społecznej.

Zabytkowy piec służący dawniej do wypalania wapienia. Piec został zachowany do dziś w doskonałym stanie. Powstał prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku.

Jezioro Bukowskie zatopione jest w przepięknym, górskim krajobrazie.
Położenie i widowiskowa panorama roztaczająca się z tego miejsca sprawia, że przybywa tutaj coraz więcej turystów.

Rynek w obecnym kształcie wytyczony został na przełomie XVII i XVIII wieku. Zabudowania zachowały w większości swój wyjątkowy charakter.

Typowo mieszczańska zabudowa rynku pochodzi z XVIII i XIX wieku. Piękne kamieniczki zbudowane zostały w stylu barokowym i klasycystycznym.

Okazała budowla znajduje się północnej części centrum miasta. Na uwagę zasługują walory architektoniczne świątyni, ale także piękne wnętrze z dziełami znanych artystów.

Dawna kaplica, położona na terenie starego cmentarza. Teren otoczony jest do dziś cmentarnym murem z XVIII wieku, przebudowanym na przełomie XIX i XX wieku.

Ołtarz główny, wykonany przez warsztat Georga Schröttera, powstał w 1690 roku. Zabytkowe malowidła przedstawiają czternastu wspomożycieli oraz wizerunek Świętej Rodziny.

Święta Góra wznosi się nad Lubawką. Przy drodze wiodącej na szczyt zobaczyć można pozostałości Drogi Krzyżowej — dawne miejsce pielgrzymowania.

Kościół ewangelicki w Lubawce od 1946 roku nie pełni już swojej funkcji. Przetrwał do czasów obecnych w szczątkowej formie. Pozostał jednak znakiem wielokulturowej tradycji tych ziem.

Kościół pw. Świętej Rodziny w Chełmsku Śląskim należy do najcenniejszych zabytków na Dolnym Śląsku. Prosta z zewnątrz budowla zaskakuje wspaniałym bogato zdobionym wnętrzem.

Jednym z ciekawszych zabytków w Miszkowicach jest Karczma Książęca. W 1810 roku doszło tutaj do wydarzenia o niezwykłej wadze historycznej.

Zabytkowy obiekt prezentuje charakterystyczne budownictwo Sudetów i Łużyc. Sala karczemna służyła pierwotnie jako roszarnia lnu.

Usytuowany na zboczu Wroniego wzgórza kościół nadal stanowi charakterystyczne miejsce w sylwetce miejscowości. Na terenie przykościelnym znajduje się stary, nieczynny cmentarz.