Kategoria

Muzeum Tkaczy

KATEGORIA

Muzeum Tkaczy

Doskonale zaaranżowana ekspozycja prezentuje rozmaite urządzenia tkackie, stroje mieszczańskie, meble ludowe oraz sprzęt gospodarstwa domowego.

Muzeum Tkaczy Kamienna Góra

Ziemia Kamiennogórska zasłynęła w okresie XVII i XVIII wieku jako prężny ośrodek tkactwa, a następnie lniarskiego przemysłu włókienniczego. Historia tkactwa na terenie Dolnego Śląska sięga czasu średniowiecza. Tkaniny doskonałej jakości doceniane były w wielu krajach Europy oraz Ameryce. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze prezentuje bogate tradycje związane z wyrobem tkanin, ale również zbiory związane z kulturą i sztuką regionu.

Budynek, w którym mieści się muzeum, należy do najpiękniejszych w mieście. Okazała barokowa kamienica z trójskrzydłową oficyną to dawne zakłady tkackie. W XVIII wieku kompleks był własnością Johanna Fischera, kupca handlującego płótnem lnianym. Na początku XX wieku budynek należał prawdopodobnie do loży masońskiej. Na fasadzie frontowej umieszczono w tym okresie charakterystyczne widoczne do dziś symbole — cyrkiel i węgielnicę. W latach trzydziestych XX wieku powstało tutaj muzeum regionalne. Od 2011 roku muzeum znane jest pod obecną nazwą.

Doskonale zaaranżowana ekspozycja prezentuje rozmaite urządzenia tkackie, stroje mieszczańskie, meble ludowe oraz sprzęt gospodarstwa domowego. Miłośnicy sztuki podziwiają tutaj zbiory malarstwa, rzeźby z okresu XIV-XVIII wieku oraz rzemiosło artystyczne. Na uwagę zasługuje także zbiór 6360 monet z czasu XIV-XVI wieku – znany jako skarb z Dębrznika. W muzeum znajdują się zbiory Gabinetu Osobliwości, powstałego na początku XVIII wieku przy Kościele Łaski. Wyjątkowa ekspozycja zawiera między innymi warcaby Napoleona I oraz paletę malarską Michała Willmanna.