co możesz u nas zobaczyć?

DZIEDZICTWO KULTUROWE

Pocysterskie Opactwo

Kompleks zabytków światowej klasy nazywany Europejską Perłą Baroku. Niezwykła historia ukryta w murach dawnego opactwa sprowadza do siebie ponad 200 tys. turystów rocznie.

Muzeum Tkaczy Kamienna Góra
Doskonale zaaranżowana ekspozycja prezentuje rozmaite urządzenia tkackie, stroje mieszczańskie, meble ludowe oraz sprzęt gospodarstwa domowego.
Pałac ciechanowice

Jednym z obiektów znajdujących się na tym urzekającym obszarze jest pałac w Ciechanowicach – piękny zabytek, który swoją metrykę wywodzi z XVI wieku.

Kaplice nagórniki

Kapliczka maryjna w Nagórniku wybudowana została w 2016 roku tuż obok studni, to ciekawy punkt odpoczynku dla pieszych i rowerowych wycieczek.

Domy Tkaczy ziemia kamienno-górka

Doskonale zachowany kompleks drewnianych domów, znany również jako Dwunastu Apostołów. Unikalny w skali Europy zabytek przyciąga turystów odwiedzających Dolny Śląsk.

Główny plac miasta, otoczony przez piękne barokowe kamienice, wytyczony został na planie prostokąta. Zabytkowa zabudowa rynku pochodzi z okresu XIV-XVIII wieku.

Ratucz miejski Kamienna góra

Okazała budowla, wzniesiona w stylu renesansowym od początku powstania jest obiektem użyteczności publicznej. Przyciąga turystów ze względu na ciekawe rozwiązania architektoniczne i artystyczne

Pawilon na wodzie

Jedyny w swoim rodzaju drewniany obiekt znajdujący się na źródle wód zdrowotnych. Zwiedzając drewniany zabytek, dostrzec można wiele symbolicznych znaczeń.

Epitafia Marciszów

Charakterystyczna budowla, otoczona kamiennym murem po dawnym cmentarzu, znajdująca się w centralnym punkcie miejscowości

Przełęcz Pojednania położona jest w masywie Trójgarbu i Krąglaka, w Górach Wałbrzyskich. Jest to miejsce atrakcyjne turystycznie ze względu na piękny krajobraz i ciekawą historię.

Uroczy kościół znajdujący się na wzgórzu Św. Anny w Krzeszowie, oddalony około 2 km od kompleksu Pocysterskiego Opactwa.

Bezcenne zabytki sięgające czasów średniowiecza. Krzyże pokutne mające
różne rozmiary i kształty to pamiątka dawnej jurysdykcji.

Budynek dawnych zakładów przemysłowych Grünfelda jest jedynym na Dolnym Śląsku przykładem zastosowania architektury pałacowej w budownictwie przemysłowym.

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze to dawny ewangelicki Kościół Łaski – jeden z 6 wzniesionych na terenie Dolnego Śląska.

Jest to najstarszy kościół w Kamiennej Górze, który zbudowany został w stylu gotyckim. Jest to znakomity przykład późnośredniowiecznego kościoła w układzie halowym.

Służył do wymierzania najdotkliwszych kar. Unikalny pręgierz znajduje się przy południowej części murów Pocysterskiego Opactwa. Zabytek zachował się w doskonałym stanie.

Wyjątkowy zabytek w doskonałym stanie przetrwał próbę czasu. Na ten niezwykły pomnik, przypominający dawny porządek prawny, składa się stół oraz siedzenia.

Zabytek prezentuje niezwykłe walory artystyczne. Uwagę przykuwają wyrzeźbione z niewątpliwym artyzmem sylwetki oraz misterne zdobienia.

Najstarsza i druga co do wielkości kalwaria na terenie Dolnego Śląska. Unikalne kapliczki rozmieszczone są na odcinku 5 km w otoczeniu krajobrazów kotliny krzeszowskiej

Wzniesiony na początku XIX wieku, Pałac w Pisarzowicach należy do najlepiej zachowanych kompleksów pałacowo-parkowych w regionie.

Do jednych z najcenniejszych zabytków regionu należy położony w Szarocinie kompleks parkowo-pałacowy. Obecnie mieści się tutaj Dom Pomocy Społecznej.

Powstały na przestrzeni wieków przepiękny pałac i dawna architektoniczna perła Dolnego Śląska przetrwał do dzisiaj niestety jedynie w szczątkowej formie.

Imponująca budowla Centrum Kultury w Kamiennej Górze przyciąga pięknem architektonicznych rozwiązań i ciekawą historią.

Usytuowany na zboczu Wroniego wzgórza kościół nadal stanowi charakterystyczne miejsce w sylwetce miejscowości. Na terenie przykościelnym znajduje się stary, nieczynny cmentarz.

Rynek w obecnym kształcie wytyczony został na przełomie XVII i XVIII wieku. Zabudowania zachowały w większości swój wyjątkowy charakter.

Typowo mieszczańska zabudowa rynku pochodzi z XVIII i XIX wieku. Piękne
kamieniczki zbudowane zostały w stylu barokowym i klasycystycznym.

Okazała budowla znajduje się północnej części centrum miasta. Na uwagę zasługują walory architektoniczne świątyni, ale także piękne wnętrze z dziełami znanych artystów.

Dawna kaplica, położona na terenie starego cmentarza. Teren otoczony jest do dziś cmentarnym murem z XVIII wieku, przebudowanym na przełomie XIX i XX wieku.

Ołtarz główny, wykonany przez warsztat Georga Schröttera, powstał w 1690 roku. Zabytkowe malowidła przedstawiają czternastu wspomożycieli oraz wizerunek Świętej Rodziny.

Święta Góra wznosi się nad Lubawką. Przy drodze wiodącej na szczyt zobaczyć można pozostałości Drogi Krzyżowej — dawne miejsce pielgrzymowania.

Kościół ewangelicki w Lubawce od 1946 roku nie pełni już swojej funkcji. Przetrwał do czasów obecnych w szczątkowej formie. Pozostał jednak znakiem wielokulturowej tradycji tych ziem.

Kościół pw. Świętej Rodziny w Chełmsku Śląskim należy do najcenniejszych zabytków na Dolnym Śląsku. Prosta z zewnątrz budowla zaskakuje wspaniałym bogato zdobionym wnętrzem.

Jednym z ciekawszych zabytków w Miszkowicach jest Karczma Książęca. W 1810 roku doszło tutaj do wydarzenia o niezwykłej wadze historycznej.

Zabytkowy obiekt prezentuje charakterystyczne budownictwo Sudetów i Łużyc. Sala karczemna służyła pierwotnie jako roszarnia lnu.