Kategoria

Domy Tkaczy

KATEGORIA

Domy Tkaczy Śląskich w Chełmsku Śląskich

Doskonale zachowany kompleks drewnianych domów, znany również jako Dwunastu Apostołów. Unikalny w skali Europy zabytek przyciąga turystów odwiedzających Dolny Śląsk.

Domy Tkaczy ziemia kamienno-górka

Doskonale zachowany kompleks drewnianych domów, znany również jako Dwunastu Apostołów, powstał w 1707 roku. Niewielkie domki w szeregowej zabudowie wyróżniają się poprzez charakterystyczne, jednolite elementy – wysunięte szczyty i podcienia osłaniające wejście. Unikalny w skali Europy zabytek przyciąga turystów odwiedzających Dolny Śląsk.

Początek XVIII wieku to okres intensywnego rozwoju Chełmska Śląskiego. Miasto, podobnie jak cały region, słynęło z uprawy lnu i produkcji wyrobów płócienniczych. Rozwijał się także handel. Znakomitej jakości płótno z tutejszych warsztatów sprzedawano również poza granicami Polski — w wielu krajach Europy, a nawet Ameryce. Historia Domów Tkaczy Śląskich wiąże się z pobliskim opactwem w Krzeszowie. To właśnie cystersi sprowadzili na ziemię chełmską tkaczy płótna z Czech. Polecili oni zbudowanie dwunastu domostw, w których zamieszkali przybyli rzemieślnicy i ich rodziny. Do obecnych czasów zachowało się w doskonałym stanie jedenaście takich domów.

Unikalny kompleks częściowo udostępniony jest zwiedzającym. Mieści się tutaj Izba Tkactwa, stworzona przez Stowarzyszenie „Tkacze Śląscy”. W przytulnych, starannie zaaranżowanych wnętrzach prezentowane są przedmioty codziennego użytku, związane z historią tych okolic – kołowrotki, krosna, żelazka z duszą i inne eksponaty związanych ze sztuką tkactwa. Coroczny Jarmark Tkaczy Śląskich wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń odbywających się w regionie. Jest to doskonała okazja poznania tradycji Chełmska Śląskiego i jego urokliwych zabytków.