Dziedzitwo kulturowe

Zabytkowy rynek Chełmsko Śląskie

Dziedzictwo kulturowe

Zabytkowy rynek Chełmsko Śląskie

Typowo mieszczańska zabudowa rynku pochodzi z XVIII i XIX wieku. Piękne kamieniczki zbudowane zostały w stylu barokowym i klasycystycznym.

Epitafia Marciszów

Chełmsko Śląskie słynie z pięknego krajobrazu i ciekawej, pełnej zwrotów historii. Wieś położona jest malowniczo w obniżeniu między Zaworami a Górami Kruczymi. Swym układem miejscowość przypomina miasto, którym przez wieki rzeczywiście była. Od 1360 do 1810 roku ziemie te należały do krzeszowskiego zakonu cystersów. Największy rozkwit nastąpił wraz z rozwojem tkactwa w okresie XVII i XVIII wieku. Do dzisiaj zachowało się wiele miejsc, wskazujących na bogatą przeszłość miejscowości, a jednym z nich jest chełmski rynek. Typowo mieszczańska zabudowa rynku pochodzi z XVIII i XIX wieku. Kamieniczki zbudowane w stylu barokowym i klasycystycznym otaczają okazały plac, na którym obecnie znajduje się park. W północnej pierzei rynku znajdują się piękne kamienice z podcieniami. Na uwagę zasługuje dawny ratusz — kamienica z 1703 roku, przebudowana w XIX wieku. Fasadę frontową zdobią unikalne dekoracje, pieczołowicie odrestaurowane w 1999 roku. W historycznym centrum miejscowości znajduje się zabytkowy kościół pw. św. Rodziny, wzniesiony w XVII wieku w stylu barokowym. Warto zobaczyć również budynek dawnej plebanii, którego historia sięga aż 1575 roku. Chełmsko Śląskie zachowało swój unikalny dawny charakter, co doceniają przybywający tutaj turyści.
Zabytkowe miejsca i atrakcje turystyczne poznać można w trakcie Spacerów Historycznych, organizowanych przez lokalnych przewodników. Słynne Domy Tkaczy Śląskich i mieszczańskie kamienice w centrum miejscowości to tylko przykłady wyjątkowych zabytków, z jakich słynie okolica.