dziedzictwo kulturowe

Ratusz miejski

kamienna góra

Ratusz miejski w kamiennej Górze

Okazała budowla, wzniesiona w stylu renesansowym od początku powstania jest obiektem użyteczności publicznej. Przyciąga turystów ze względu na ciekawe rozwiązania architektoniczne i artystyczne.

Ratucz miejski Kamienna góra

Ratusz w Kamiennej Górze znajduje się na placu przy Górnej Bramie – w rejonie dawnej bramy miejskiej. Wzniesiony został w latach 1904-1905 według projektu znanych wrocławskich architektów Richarda Gaze i Alfreda Böttchera. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta Kamienna Góra.

Pierwotny ratusz miejski zbudowano już w 1564 roku, nie przetrwał on jednak do współczesnych czasów. Obecny ratusz od początku powstania jest obiektem użyteczności publicznej. Początkowo mieściły się tutaj sale rajców i posiedzeń magistratu, a także gabinet i mieszkanie burmistrza. Gruntownie odrestaurowany budynek, przyciąga turystów ze względu na ciekawe rozwiązania architektoniczne i artystyczne.

Okazała budowla, wzniesiona w stylu renesansowym, składa się z trzech mistrzowsko zakomponowanych elementów. Po obu stronach wysokiej wieży umieszczono budynki ratuszowe. Bogate zdobienia fasad nawiązują do wielowiekowej tradycji miasta i regionu. Na fasadzie południowej zaprezentowane zostały godła państwowe i cechowe, herby miast, wizerunki książąt świdnicko-jaworskich oraz władców pruskich, a także symbole związane z lokalnym rzemiosłem. Znajduje się tutaj także frez, przedstawiający scenę obrony miasta podczas najazdu husytów. Fasadę zachodnią zdobi herb miasta oraz alegoryczne symbole sławy i sprawiedliwości. Umieszczono tutaj również datę powstania budowli. Wnętrze ratusza częściowo zachowało pierwotną dekorację, głównie w reprezentacyjnej sali witrażowej i gabinetach burmistrzów. Zegar umieszczony na wieży ratuszowej wykonany został w znanej fabryce Eppnera w Srebrnej Górze.

Zwiedzanie możliwe za wcześniejszą rezerwacją telefoniczną.