Kategoria

kolorowe jeziorka

KATEGORIA

Kolorowe Jeziorka

Błękitne, Żółte, Purpurowe i Zielone mają rzeczywiście wskazane w nazwach kolory. Na ich niesamowite zabarwienie mają wpływ związki chemiczne zawarte w wodzie.

Kolorowe jeziorka

Jedną z najciekawszych atrakcji przyrodniczych regionu są Kolorowe Jeziorka, znajdujące się w okolicy miejscowości Wieściszowice, u podnóża Wielkiej Kopy. Jeziorka — Błękitne, Żółte, Purpurowe i Zielone — mają rzeczywiście wskazane w nazwach kolory. Niesamowite zabarwienie powstaje dzięki obecności w wodzie związków miedzi, a w przypadku Purpurowego Jeziorka – związków żelaza i siarki.

Kolorowe Jeziorka należą do najchętniej odwiedzanych miejsc na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Miejsce ma związek z górniczą historią regionu. Już przed wiekami działały na tych obszarach liczne kopalnie. Wydobywano rozmaite surowce, między innymi piryt, stosowany w produkcji prochu strzelniczego, a także biżuterii. Pierwsza kopalnia pirytu ruszyła w 1795 roku. Złoża wyczerpały się po stu latach wydobycia. Pozostałe po kopalni wyrobiska zapełniły się wodą, która po połączeniu z obecnymi w skałach minerałami zyskała piękne barwy, niespotykane na co dzień w zbiornikach wodnych. Fenomen przyrodniczy szybko zyskał ogromną popularność wśród odwiedzających region turystów.

Do miejsca lokalizacji Kolorowych Jeziorek prowadzi zielony szlak turystyczny, a także ścieżka dydaktyczna, prowadząca z Wieściszowic do Rędzin. Na trasie przygotowano miejsca, w których można odpocząć w trakcie wycieczki. Zadbano również o tablice, zawierające szczegółowe informacje na temat powstania tego miejsca. W okolicy Wieściszowic znajdują się parkingi, skąd łatwo dotrzeć pieszo do terenu Kolorowych Jeziorek.