Kategoria

Zadzierna

KATEGORIA

Zadzierna

Najwyższy szczyt Bramy Lubawskiej, rozdzielającej Sudety Zachodnie od Środkowych. Roztacza się stąd widowiskowa panorama – jeden z najpiękniejszych widoków w Sudetach.

Zadziarna

Zadzierna znana jest jako jeden ze szczytów Korony Sudetów Polskich. Jest to również najwyższy szczyt Bramy Lubawskiej, rozdzielającej Sudety Zachodnie od Środkowych. Wejście na szczyt Zadziernej nie jest trudne, chociaż tuż przed szczytem rozpoczyna się strome podejście. Roztacza się stąd widowiskowa panorama – jeden z najpiękniejszych widoków w Sudetach.

Pięknie położona góra Zadzierna ma wysokość 724 m n.p.m. i charakteryzuje się dość stromymi zboczami. U podnóża wzniesienia położone są urokliwe turystyczne miejscowości — od południowo-wschodniej strony Bukówka, a od północno-zachodniej Paprotki. Zarówno z Bukówki, jak i z Paprotek rozpocząć można wycieczkę, której trasa prowadzi wśród świerkowych lasów. Powierzchnia szczytowa jest wyraźnie zaznaczona, a najwyższy punkt wzniesienia jest łatwo rozpoznawalny. Punkt widokowy ogrodzony został barierką. Skałka na szczycie była przed 1945 rokiem pomnikiem przyrody. Obecnie jest to docelowy punkt wędrówki — miejsce, do którego należy dotrzeć, aby uznać, że szczyt został zdobyty.

Na szczyt prowadzi czerwony szlak turystyczny, który zbiega się z Głównym Szlakiem Sudeckim. Ze szczytu widoczna jest znaczna część Bramy Lubawskiej, główny grzbiet Karkonoszy, gdzie dostrzec można Śnieżkę, a w bliższej perspektywie – Jezioro Bukowskie. Przy okazji wycieczki na Zadzierną, warto przy ładnej pogodzie zatrzymać się nad Jeziorem Bukowskim, które należy do najwyżej położonych zbiorników zaporowych w Polsce.