MILITARIA

Antonówka

MILITARIA

Antonówka - Podziemia, które nie istnieją

Położona nieopodal Kamiennej Góry Antonówka słynie z górniczej przeszłości, podobnie jak wiele innych miejsc w regionie. W czasie drugiej wojny światowej zasoby miejscowości wykorzystali Niemcy, organizując tutaj projekt badawczo-przemysłowy na ogromną skalę.

Antonówka - Podziemia, które nie istnieją

W Antonówce znajdowała się nazistowska fabryka produkująca broń. Rozplanowano tutaj budynki związane z działalnością fabryki, ale również podziemne tunele i pomieszczenia. Produkcja zbrojeniowa nie była prawdopodobnie jedyną działalność nazistowskich Niemiec na tym terenie. Znawcy tematu są przekonani, że prowadzono tutaj inne działania, które owiane były tajemnicą. Pod koniec wojny, gdy wojska niemieckie wycofywały się z Antonówki, kompleks został zniszczony, a podziemne korytarze zasypane lub zalane wodą. Po wojnie teren zajęli czerwonoarmiści, którzy z równym co Niemcy zaangażowaniem bronili dostępu do obiektów, a także do wszelkich informacji.

Antonówka przyciąga miłośników historii, którzy starają się odkryć tajemnice skrywane przez to miejsce. Leśny kompleks odwiedzają dziennikarze, pasjonaci zagadek, a nawet poszukiwacze skarbów, starając się odkryć prawdę i uzyskać informacje na temat prawdziwego przeznaczenia obiektu. Znajdowały się tutaj rozległe tunele oraz pomieszczenia sięgające do trzech kondygnacji w głąb ziemi. Dla turystów przygotowano trasę, podczas której można zobaczyć pozostałości nazistowskiej fabryki i prawdopodobnych wejść do podziemnych tuneli, a także inne miejsca przypominające zagadkową przeszłość tego terenu.

Zwiedzanie możliwe za wcześniejszą rezerwacją pod numerem: