Kategoria

Głazy krasnoludków

KATEGORIA

Głazy krasnoludków

Zespół bogato urzeźbionych skał, osiągających wysokość od 3 do 17 metrów. Wiek formacji skalnej szacuje się na około 80 milionów lat. Wyjątkowe miejsce rozbudza wyobraźnię odwiedzających.

głazy krasnoludków

Wśród licznych formacji skalnych Sudetów Środkowych na szczególną uwagę zasługują Głazy Krasnoludków — rezerwat krajobrazowy położony na zboczu Gór Stołowych w części zwanej Zaworami. Na miejsce prowadzi utwardzona droga, rozpoczynająca się w pobliskim Gorzeszowie. To właśnie od nazwy tej miejscowości pochodzi określenie Gorzeszowskie Skałki, często używane przez miłośników tutejszych okolic.

Na długości 1200 metrów rozciąga się zespół ambon i bogato urzeźbionych skał, osiągających wysokość od 3 do 17 metrów. Pierwotnie całość skalnych wypiętrzeń zbudowana była z piaskowca, który jest podatny na działanie słońca, wody i wiatru. Oprócz warunków atmosferycznych, na teren miało również wpływ zjawisko geologiczne, zwane erozją selektywną. Dolne części skał, powstałe w całości z piaskowca, ulegały degradacji szybciej niż górne, zawierające litą skałę. Tutejsze skały przyjęły z czasem niezwykłe kształty, przypominające ogromne grzyby, baszty, maczugi i imponujących rozmiarów skalne ściany. Dzięki działaniu wody, a następnie wietrzenia, powstały także wgłębienia i labirynty, a nawet okienka w skalnych ścianach.

Wiek formacji skalnej szacuje się na około 80 milionów lat. Wyjątkowe miejsce rozbudza wyobraźnię odwiedzających, również dzieci, dla których organizowany jest latem kolorowy Zlot Krasnali. Głazy Krasnoludków to miejsce dobrze oznaczone — liczne kierunkowskazy znajdują się już w Gorzeszowie, gdzie najlepiej rozpocząć wycieczkę.