Kategoria

Sudety.pro

KATEGORIA

Sudety.pro

Pasjonujemy się historią naszego regionu. Dlatego wiemy, że za każdą miejscowością – nawet najmniejszą – kryje się wspaniała historia, która jest ciekawa i warta odkrycia.

Epitafia Marciszów

Pasjonujemy się historią naszego regionu. Dlatego wiemy, że za każdą miejscowością – nawet najmniejszą – kryje się wspaniała historia, która jest ciekawa i warta odkrycia. Lubimy o niej opowiadać, dlatego też stale badamy ją, aby przekazywać uczestnikom naszych Przewodników oraz Spacerów coraz to większą ilość ciekawostek oraz ogólnych faktów, ważnych dla danej okolicy.

Spacery Historyczne, organizowane przez lokalnych regionalistów i pasjonatów tych ziem, to doskonała okazja do odkrycia historii regionu. Największy rozkwit lokalnych miejscowości wiąże się z rozwojem tkactwa. Pod koniec XIX wieku zaczęły tutaj powstawać urokliwe letniska. Specjalnie zaplanowane trasy obejmują tereny Lubawki, Chełmska Śląskiego i Miedzianki. Na trasie wycieczki nie brakuje prawdziwych perełek, które przyciągają turystów ze wszystkich stron. Można tutaj zobaczyć słynne drewniane Domy Tkaczy z 1707 roku, znane też jako Dwunastu Apostołów. Siedlisko przygotowano dla czeskich osadników wyspecjalizowanych w sztuce tkactwa. Do ciekawych propozycji należą także barokowe i klasycystyczne kamieniczki przy Rynku Chełmska Śląskiego przypominające mieszczańskie tradycje miejsca. Nie sposób pominąć pozostałości drewnianego kompleksu Siedmiu Braci – charakterystycznych domów z 1763 roku. Trasa Spaceru Historycznego została starannie opracowana. Turystów oprowadzają przewodnicy, można też skorzystać z interaktywnych rozwiązań. Istnieje także możliwość dostosowania trasy do potrzeb i zainteresowań uczestników grupy. Na drodze pojawiają się co jakiś czas nowe atrakcje. Ekomuzeum Szkoły i Chełmska Śląskiego oraz zwiedzanie wnętrza domu tkaczy z XVIII wieku to nowe punkty na trasie Spacerów Historycznych.

Hostel Stara Szkoła w Miedziance

Zapomniana przez lata Miedzianka słynęła niegdyś z wydobycia uranu, który trafiał za wschodnią granicę kraju. Pięknie położona miejscowość jest obecnie odkrywana na nowo, w dużej mierze za sprawą książki Filipa Springera „Miedzianka. Historia znikania”, opisującej niezwykłe losy miejsca. Pomimo rosnącej popularności, wioska nadal zachowuje swoją specyficzną atmosferę. Można tu odpocząć z dala od wszechobecnej komercji. W klimat tych okolic doskonale wpisuje się Hostel Stara Szkoła, gdzie liczyć można na nocleg w otoczeniu książek, a dokładnie w regałach z książkami. Budynek dawnej szkoły, pokryty dachem łupkowym, ma za sobą sto lat historii. Obiekt został pieczołowicie wyremontowany. Dla gości hostelu przygotowano 6 boksów, jedno- i dwuosobowych. Nietypowe miejsca noclegowe zostały wyposażone w gniazdka elektryczne oraz odpowiednie oświetlenie. Można tutaj oddać się lekturze, a nawet pracy, korzystając z ciszy, jaką zapewnia okolica. Na poddaszu zaaranżowano salę dla 25 osób – miejsce idealne na warsztaty i inne inspirujące spotkania. Co ważne, nie tylko sala, ale cały obiekt może zostać wynajęty na wyłączność. Do pobytu w Starej Szkole zachęca nieoczywista atmosfera, jaką udało się tutaj stworzyć, ale także piękne położenie miejsca. Turyści mają stąd widok na Góry Sokole, Ołowiane i pasmo Karkonoszy, a w pobliżu liczne piesze i rowerowe szlaki oraz zabytki. W miejscowości organizowane jest wydarzenie MiedziankaFest, co sprawia, że miejsce jest chętnie odwiedzane przez twórców i miłośników kultury.

Rezerwacja możliwa pod numerem telefonu +48 666 283 243.