militaria

Sudety.pro

militaria

Sudety.pro

Pasjonujemy się historią naszego regionu. Dlatego wiemy, że za każdą miejscowością – nawet najmniejszą – kryje się wspaniała historia, która jest ciekawa i warta odkrycia.

Pasjonujemy się historią naszego regionu. Dlatego wiemy, że za każdą miejscowością – nawet najmniejszą – kryje się wspaniała historia, która jest ciekawa i warta odkrycia. Lubimy o niej opowiadać, dlatego też stale badamy ją, aby przekazywać uczestnikom naszych Przewodników oraz Spacerów coraz to większą ilość ciekawostek oraz ogólnych faktów, ważnych dla danej okolicy.

Spacery Historyczne, organizowane przez lokalnych regionalistów i pasjonatów tych ziem, to doskonała okazja do odkrycia historii regionu. Największy rozkwit lokalnych miejscowości wiąże się z rozwojem tkactwa. Pod koniec XIX wieku zaczęły tutaj powstawać urokliwe letniska. Specjalnie zaplanowane trasy obejmują tereny Lubawki, Chełmska Śląskiego i Miedzianki. Na trasie wycieczki nie brakuje prawdziwych perełek, które przyciągają turystów ze wszystkich stron. Można tutaj zobaczyć słynne drewniane Domy Tkaczy z 1707 roku, znane też jako Dwunastu Apostołów. Siedlisko przygotowano dla czeskich osadników wyspecjalizowanych w sztuce tkactwa. Do ciekawych propozycji należą także barokowe i klasycystyczne kamieniczki przy Rynku Chełmska Śląskiego przypominające mieszczańskie tradycje miejsca. Nie sposób pominąć pozostałości drewnianego kompleksu Siedmiu Braci – charakterystycznych domów z 1763 roku. Trasa Spaceru Historycznego została starannie opracowana. Turystów oprowadzają przewodnicy, można też skorzystać z interaktywnych rozwiązań. Istnieje także możliwość dostosowania trasy do potrzeb i zainteresowań uczestników grupy. Na drodze pojawiają się co jakiś czas nowe atrakcje. Ekomuzeum Szkoły i Chełmska Śląskiego oraz zwiedzanie wnętrza domu tkaczy z XVIII wieku to nowe punkty na trasie Spacerów Historycznych.