Kategoria

Projekt Arado

KATEGORIA

Podziemna Trasa Turystyczna Projekt Arado

Niezwykła trasa turystyczna, która prowadzi przez podziemne tunele i schrony, drążone w czasie drugiej wojny światowej na terenie Kamiennej Góry.

Podziemna Trasa Turystyczna Projekt Arado Ziemia kamienno-górska

„Projekt Arado – Zaginione Laboratorium Hitlera” to nazwa niezwykłej trasy turystycznej, która prowadzi przez podziemne tunele i schrony, drążone w czasie drugiej wojny światowej na terenie Kamiennej Góry. Tajna operacja hitlerowskich Niemiec zakładała przeniesienie ośrodków badawczych i kluczowych zakładów zbrojeniowych na teren Dolnego Śląska. Podziemny kompleks Arado jest jednym z takich obiektów. Od momentu powstania w 1943 roku, miejsce to owiane jest tajemnicą.

Miasto Kamienna Góra leży w otoczeniu dwóch wzniesień — Góry Zamkowej i Góry Kościelnej. Ukształtowanie terenu stwarzało idealne warunki do drążenia systemu schronów przeciwlotniczych. To właśnie tutaj niemieccy naukowcy i konstruktorzy realizowali swoje projekty, po tym, jak fabryki na terenie Niemiec zostały zbombardowane. Do budowy systemu sztolni wykorzystano więźniów obozów pracy i robotników przymusowych. W krótkim czasie powstało 10 takich miejsc, a największe znaczenie zyskał projekt Arado. Z terenu Brandenburgii przeniesione zostały biura firmy Arado Flugzeugwerke Gmbh, gdzie projektowano i konstruowano najnowocześniejsze maszyny lotnicze i różnego rodzaju broń.

Do dzisiaj zachowały się liczne militarne eksponaty, między innymi fragmenty pocisków V-1 i rakiety V-2 oraz elementy niemieckiej enigmy. Prezentację zabytkowych wnętrz wzbogacają iluminacje świetlne i efekty audio. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań interaktywnych, podziemna trasa turystyczna „Projekt Arado” należy do najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w Polsce.